Менопауза - це період життя жінки, який починається після того, як минули останні, остаточні місячні. Цей фізіологічний процес згасання репродуктивної функції – менопауза – пов'язаний зі зниженням рівня жіночих статевих гормонів Протягом життя запас яйцеклітин, що закладався ще внутрішньоутробно, витрачається. І з виснаженням фолікулярного резерву знижується вироблення жіночих гормонів, унаслідок чого настає менопауза.

Менопауза або клімакс у жінок

Менопауза у жінок у середньому настає у 45-55 років. 

На ранній чи пізніше початок менопаузи у кожної жінки впливає безліч факторів:

  • кількість яйцеклітин, з якими народилася дівчинка;
  • вік настання статевого дозрівання та появи першої менструації;
  • кількість пологів та тривалість годування груддю;
  • тривалість прийому протизаплідних таблеток;
  • гінекологічні операції, аборти;
  • наявність хронічних захворювань, стресів;
  • спосіб життя, раціон харчування;
  • дефіцит чи надлишок маси тіла.

Процес переходу в менопаузу багато жінок не відчувають. У деяких гормональних перебудов в організмі при менопаузі можуть викликати підвищення тиску, серцебиття, судинні реакції у вигляді періодичних відчуттів жару або холоду, підвищеної пітливості, дратівливості, депресії, порушень сну. Також може початися збільшення маси тіла, оскільки організм намагається цим якось компенсувати дефіцит естрогенів. Це є клімактеричний синдром, тобто клімакс.

Клімакс - це комплекс неприємних відчуттів та змін самопочуття, який може починати з'являтися як до припинення менструацій, так і через деякий час після них.

Деякі жінки вже з 35 - 40 років можуть відзначати появу симптомів, характерних для клімаксу: зміни з боку шкіри та стоншення слизових оболонок, поява артритів, коливання артеріального тиску, порушення психо-емоційної сфери. Все це прояви початку зниження рівня жіночих гормонів, тобто ранній клімакс. При цьому менструальний цикл може бути регулярний та місячні йдуть нормально.

Але не всі жінки у менопаузі відчувають симптоми клімаксу. У 20-30% жінок менопауза не заважає активному способу життя, не знижує працездатність та не порушує статеве життя.

Все одно треба знати, що дефіцит гормонів впливає на багато органів та систем жіночого організму, а саме:

  • стоншуються слизові оболонки не тільки статевої сфери, а й шлунково-кишкового тракту. Це призводить до появи запальних захворювань органів травлення. Також часто виникають запалення у піхві та на шийці матки. Часто відзначається поява стресового нетримання сечі, циститів.
  • знижується густина кісток, а також з'являються захворювання суглобів.
  • Страждає серцево-судинна система.
  • Знижується пам'ять, з'являються порушення нервової системи та емоційного тла.

Профілактикою ранньої менопаузи та патологічних симптомів клімаксу є активний спосіб життя, здоровий сон, фізична активність, нормалізація маси тіла.

Часто жінки в менопаузі вважають, що якщо вже немає місячних або довго відсутнє статеве життя, то проходити гінекологічний огляд не потрібно. А ще частіше при настанні менопаузи не звертаються за допомогою, коли тривалий час зазнають патологічних симптомів клімаксу, що призводять до втрати працездатності, тому що так було у мами чи бабусі, таке переживає колега чи подруга. Думають, що клімакс турбує всіх, це нормально і саме минеться. Але це не правильно.

Жінка, не маючи жодних скарг, навіть із настанням менопаузи обов'язково має регулярно проходити профогляд із проведенням кольпоскопії, УЗД матки, яєчників та молочних залоз, контролем мазків на онкоцитологію та мікрофлору Також 1 раз на рік робити мамографію, контролювати загальноклінічні показники крові та сечі. У менопаузі рекомендується періодично робити кардіограму, денситометрію (перевірка густини кісткової тканини).

Але якщо Ви відчуваєте, що у вашому організмі відбуваються якісь патологічні зміни, характерні для клімаксу, необхідно звернутися до корекції вашого самопочуття.

У сучасній медицині для лікування клімаксу та корекції самопочуття при менопаузі є багато ліків різного складу, сфери впливу та походження – це і симптоматичні, і рослинні, і гормональні препарати.

За ступенем вираженості тих чи інших симптомів грамотний лікар призначить необхідні обстеження і підбере те лікування, яке підійде саме вам і допоможе не тільки полегшити симптоми та запобігти появі віддалених ускладнень, але й дозволить продовжити якісне, повноцінне, здорове та активне життя.


Інна Курило

Приватний запорізький гінеколог найвищої категорії з багаторічним досвідом роботи.

0 коментарів

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *